Związek masażu i rehabilitacji – o masażu słów kilka

Co wspólnego mają masaż i rehabilitacja? Otóż sam masaż jest elementem fizjoterapii, to zabieg wykonywany dzięki sprężystemu odciskaniu tkanek ciała. Polega on na podejmowaniu przez masażystów konkretnych ruchów z użyciem dłoni i siły w wybranym tempie. Powodują one wspomniany nacisk, który ma prozdrowotne działanie na organizm osoby masowanej. Pomaga w rehabilitacji prowadzącej do powrotu sił witalnych.

Jakie rodzaje masażu spotkamy w gabinetach?

W ofercie masażystów znajdziemy przeróżne techniki wykonywania masażu. Niestety nie wszystkie będą zabiegami fizjoterapeutycznymi, które przełożą się na kolejne sukcesy w naszej rehabilitacji. Jednakże dobrze je znać korzystając z usług gabinetów masażu. Wymienia się między innymi następujące rodzaje masażu:

  • Masaż tkanek głębokich – stosowany w rehabilitacji pacjentów poddawanych opiece fizjoterapeutów po wypadkach i innych urazach, które niekorzystnie wpłynęły na ich codzienną sprawność
  • Masaż natryskowy- przeprowadzany z wykorzystaniem natrysków wodnych,
  • Masaż wibracyjny – wykonywany z użyciem wibracji o różnej sile,
  • Masaż podciśnieniowy – stosowany przy wykorzystaniu różnego poziomu ciśnienia,
  • Masaż łącznotkankowy – skupia się na masowaniu połączeń poszczególnych tkanek mięśniowych,
  • Masaż klasyczny – posiada wiele technik i jest bardzo popularną formą masażu,
  • Masaż orientalny – wykształciła go chińska tradycja taoistyczna, wykonywany m.

    in. by modelować sylwetkę i relaksować pacjentów,

  • Masaż hawajski lomi lomi – poprawia samopoczucie pod względem psychicznym i fizycznym,

Celem wykonywania masaży z użyciem różnych technik może być zrelaksowanie pacjenta. Leczenie jego dolegliwości, a także przygotowanie osoby trenującej do podjęcia określonego wysiłku fizycznego. Dobroczynne właściwości masaży są doceniane od wieków.

Nic więc dziwnego, że doceniono je także w dziedzinie rehabilitacji. Próbując przywrócić pełną sprawność fizjoterapeuci zalecają ich przeprowadzanie. Niesprawne mięśnie po wykonywaniu ćwiczeń terapeutycznych, których zadaniem jest przywrócić ich prawidłowe funkcjonowanie, powinny być poddawane rozmasowaniu by szybciej wracały do normy. Dlatego nie należy buntować się przed wykonywaniem zabiegów w gabinetach masażystów.

Na początku masowanie może okazać się niezbyt przyjemne i bolesne, ale z biegiem czasu zabiegi staną się bardzo przyjemne.